Ve srovnání s ostatními obcemi s rozšířenou působností si Soběslav vysloužila nejlepší hodnocení v kraji kvůli vysoké průměrné délce života (přibližně o rok více než ve zbytku Česka) a velmi dobrému prostředí ve městě (například nízká koncentrace prachových částic).
Důležitou roli hrál také relativně vysoký přírůstek obyvatel (89 lidí, z toho se většina přistěhovala), dobrá dopravní dostupnost díky dálničnímu propojení a počet kvalitních středních škol ve městě a okolí. Jediná střední škola ve městě má nadprůměrné výsledky u maturit a šest kvalitních středních škol je v dojezdové vzdálenosti do 30 minut (tedy o dvě více, než je celorepublikový průměr).
Přední příčky celkového žebříčku zůstaly ve srovnání s předchozím rokem beze změny. První místo obsadily Říčany, hned za nimi je Praha. Třetí příčka patří Hustopečím, které si vyměnily pozici s tentokrát čtvrtým Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví.
Absolutním skokanem se stal Kostelec nad Orlicí, který poskočil o 76 míst. Následovala Česká Třebová (+ 68 pozic) a Vimperk (+ 55 pozic). Kostelci v posunu vzhůru pomohla lepší dostupnost kapacity mateřských školek a stejně jako u top měst přistěhování mladých lidí. Opačným směrem se tentokrát vydaly Vodňany (- 98 míst) a Humpolec (- 79 míst). O 73 příček si pohoršily Karlovy vary a o 62 Bystřice nad Pernštejnem.
Hlavním důvodem horšího umístění je u těchto obcí odliv mladých lidí, který samozřejmě negativně ovlivňuje i celkový počet obyvatel. Kromě zmíněných měst se to týká především Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Razantně poklesl počet obyvatel v Karviné, Českém Těšíně, Rýmařově a v Bruntále, na Ústecku se to týká Litvínova, Děčína či Varnsdorfu.
Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu https://www.obcevdatech.cz/.
Kvalita života je měřena pomocí indexů, které mají vliv na spokojený a šťastný život člověka. Metodiku i jejich kompletní seznam najdete ZDE.
Užitečné informace