Po úspěšném vztyčení máje za pomoci dobrovolníků ze Soběslavi a okolí chasa v doprovodu dětí z Dětského folklorního souboru Zvonek také zatančila, zahrála a zazpívala. Poté k poslechu a tanci a k občerstvení od SoStánku zahrála místní kapela A PROČ NE.
Tradice stavění máje
Zvyk stavění máje pochází pravděpodobně ze 16. století a do dnešní doby prošel řadou změn. Nejtradičněji se slaví na jižní Moravě. Máje (májka) je kmen s chocholem ozdobených větví na vrcholu. Většinou se jedná o celý strom, který je zbaven větví a kůry, pouze horní část se ponechává s větvemi. Jako stromy se používají často jehličnany (smrky), ale setkáme se například také s břízou. Vršek máje se zdobí proužky barevného krepového papíru nebo látek. Na máj se též zavěšuje zdobený věnec.
Principem stavění máje je uhlídat májku ( zejména vrcholový chochol) před mladými hochy z okolních vesnic. Jejich snahou totiž je májku porazit nebo odříznout vrcholovou partii a odnést do své vesnice. Poražená nebo odnesená májka je pro „postiženou“ vesnici velkou ostudou.
V současné době proniká zvyk stavění máje také do měst.
Zdroj: zdarsky.denik.cz
Užitečné informace