Pokuste se oheň uhasit - využijte hasící přístroje, hydrant na chodbách, kusy látek, apod. Do příjezdu jednotky se snažte, pokud je možno a nebude tím ohrožena Vaše bezpečnost, předejít dalšímu rozšíření ohně (odstraňte z dosahu požáru snadno hořlavé látky, použijte hasící přístroj apod.) a usnadnit další zásah. (informujte obyvatele v ohrožených domech, odstraňte motorová vozidla z příjezdové komunikace a veškeré překážky v blízkosti požářiště) .
Neodvětrávejte prostory v nichž hoří. Přístup vzduchu intenzitu hoření zvyšuje (kouř má opačné účinky jak vzduch).
Do příjezdu hasičů je každý povinen podle rozsahu požáru jej omezit nebo likvidovat, pokud tím neohrozí vlastní bezpečnost.
Po příjezdu hasičů podejte veliteli zásahu informace o situaci a dál se řiďte jeho pokyny.
Nepodaří-li se požár uhasit vlastními silami, varujte ostatní např. voláním ("hoří").
Volejte tísňovou linku 150 nebo 112 - v obou případech se dovoláte k hasičům.
Při předávání tísňové informace se snažte být věcní a struční, dbejte pokynů operátora. Informace, na které se ptá, vám mohou připadat nedůležité (ovlivňují však volbu techniky, počtu jednotek atd.) Ohlaste v klidu a srozumitelně Vaše jméno, adresu a číslo telefonu, z kterého voláte, a co nejpřesněji oznamte, co se stalo a udejte adresu (ulice + č.p.), v případě delších ulic je vhodné též udat příčnou ulici, která je poblíž. Pokud je popis místa pomocí ulic obtížný, je možno též použít ustálené místní názvy, v některých městech čísla sloupů veřejného osvětlení. Pokud víte jak, popište příjezdovou cestu, případně překážky, které se na ní nacházejí. Všechny tyto údaje jsou velmi důležité, neboť na nich závisí rychlost dojezdu jednotky a následné zahájení zásahu.
Operátor vám může podat základní informace "co dělat" .
Nevracejte se do hořícího nebo zakouřeného prostoru (můžete ztratit orientaci, ztratit vědomí v důsledku nadýchání plynů).
Pokud jste v hořícím prostoru a je ta možnost, vytvořte si ochranu těla nejlépe namočením oděvu.
Nezdržujte se zbytečně v blízkosti požáru, hořením různých materiálů mohou vznikat nejrůznější škodlivé plyny, nichž některé jsou velice jedovaté.
Zastavte přívod plynu a vypněte elektrický proud !!!
Prověřte, zda se v ohroženém prostoru nenacházejí osoby nebo zvířata, pokud ano, snažte se je zachránit. Pokud se vám to nepodaří, zapamatujte si kde se nacházejí, bude to cenná informace pro záchranáře.
Snažte se pomoci těm, kteří si pomoci nemohou (staří lidé, děti, imobilní osoby, sluchově nebo zrakové postižení).
Vyneste věci, které mohou působením požáru zvýšit jeho aktivitu nebo vyvolat výbuch a zvýšit škodlivost vznikajících plynů; Vyneste zejména předměty, které působením požáru mohou vybouchnout, zvýšit intenzitu hoření, popřípadě mohou zvýšit škodlivost unikajících plynů (např. propan-butanové nádoby apod.); není-li to možné, upozorněte na tyto předměty zasahující záchranné složky.
Vezměte nejnutnější osobní věci (doklady, peníze, léky a podobně) a požárem ohrožený prostor opusťte!
Vyhledejte únikovou cestu.
Nikdy nepoužívejte výtah ale běžte po schodech, požárních schodištích nebo požárních žebřících. Výjimkou jsou výtahy označené jako evakuační nebo požární, takové lze použít.
Vyčkejte příjezdu hasičů na viditelném místě, velitel zásahu se vás bude ptát na doplňující informace.
Z blízkosti požáru zajistěte odstranění překážek, které mohou omezit zásah hasičského sboru a dalších záchranných jednotek.
Po příjezdu jednotky nezasahujte do její činnosti a uposlechněte všech pokynů velitele zásahu.
Nemůžete-li pomoci, nezdržujte se v těsné blízkosti požáru a nebraňte hasičům v jejich činnosti.
Při požáru vícepodlažního obytného domu je třeba, aby majitelé jednotlivých bytů byli k dispozici hasičským jednotkám k poskytnutí informací a k případné prohlídce bytu.
Máte-li v důsledku požáru znemožněn únik
Zachovejte klid.
Uzavřete všechny dveře. Snažte se spáry utěsnit namočenými kusy látky (ručníky, závěsy, apod.).
Snažte se dostat k oknu, na balkon nebo např. na plochou střechu. Mávejte, aby vás hasiči viděli. Pokud máte mobilní telefon, volejte některou tísňovou linku, na kterou si vzpomenete a udejte svoji polohu v budově.
Otevření okna zvažte, může způsobit průvan (komínový efekt) a rychlejší pronikání zplodin do vašeho prostoru. Pokud by se po otevření okna začal valit do prostoru kouř, okno raději zase zavřete.
Odstraňte hořlavé předměty z místa úkrytu, aby se po nich nemohl požár šířit.
V případě silného zakouření si lehněte na zem.
Dýchejte skrze mokrý kapesník nebo kus látky jako improvizovaný filtr.