Evakuace
Co dělat když bude nařízena evakuace
- Dodržujte zásady pro opuštění bytu, vezměte si evakuační zavazadlo a včas opusťte ohrožené obydlí. Dodržujte pokyny orgánů zabezpečujících evakuaci i při samoevakuaci a použití vlastních vozidel.
- Máte-li tu možnost, odeberte se k příbuzným nebo známým, jejichž obydlí je v bezpečí. Pokud nemáte kam jít, dostavte se na určené místo – přijímací středisko, kde budete zaevidováni a dopraveni do náhradního ubytování.
- Pokud byl vyhlášen „stav nebezpečí“ nebo „nouzový stav“ a opustíte své trvalé bydliště na dobu delší než 3 dny, jste povinni se přihlásit k přechodnému pobytu na obecním úřadě obce, ve které jste se nouzově ubytovali.
Zásady pro opuštění bytu nebo domku v případě evakuace
- Uhaste otevřený oheň v topidlech, svítilnách apod.
- Uzavřete přívod vody a plynu, vypněte elektřinu, a to především v případech, že hrozí zatopení. Jinak zvažte, zda je nutné vypnout / nevypínat ledničku, mrazák, topení apod.
- Důležité dokumenty jako jsou rodné listy, smlouvy různého druhu, doklady o dosaženém vzdělání, paměťové nosiče s důležitými daty, dále cennosti a rodinné památky uložte na bezpečném místě.
- Malým dětem vložte do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou.
- Psy a kočky si můžete vzít s sebou, ale budete se o ně muset postarat a někdy si i sami zajistit vhodné náhradní ubytování. Problémy mohou nastat i v hromadných dopravních prostředcích.
- Ostatní domácí mazlíčky či hospodářská zvířata zabezpečte jak nejlépe to půjde, hlavně po stránce vody a potravy a bezpečného umístění.
- Ověřte, zda i sousedé vědí, že mají opustit byt.
- Vezměte evakuační zavazadlo, uzamkněte byt a dostavte se na evakuační středisko.
- V případě samoevakuace nebude na škodu, když budete informovat starostu své obce, krizový štáb nebo povodňovou komisi o opuštění bydliště.
Evakuační zavazadlo
Jako evakuační zavazadlo postačí batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo označte svým jménem a adresou.
Mělo by obsahovat předměty denní potřeby, bez kterých se neobejdete a které jsou v krátké době obtížně nahraditelné - příklad: zapomenutý teplý svetr dodá charita, ale bez zubní protézy se nenajíte. Podobně to platí o potravinách - běžné potraviny si dnes snadno opatříte, důležitá je především speciální, např. dietní strava.
- Osobní doklady, peníze, platební karty, případně další cennosti.
- Užívané léky, inzulín, nezbytné zdravotnické pomůcky.
- Brýle, zubní protézy, naslouchátka.
- Základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervě, chléb a pitnou vodu v množství max. na 3 dny. Vše co není v konzervě či láhvi dobře zabalit.
- Předměty denní potřeby, jídelní misku, příbor.
- Mobilní telefon, tablet, notebook – vše s nabíječkami, svítilnu.
- Toaletní a hygienické potřeby.
- Náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku.
- Kapesní nůž, zápalky, visací zámek, šití, provázek a další drobnosti.
Přijímací středisko
Přijímací středisko je místo - shromaždiště, kam by měly směřovat první kroky evakuovaných. Zřizováno bývá především ve městech a větších obcích. V menších obcích se lidé shromažďují na vhodném místě podle pokynů starosty. Za jeho zřízení a provoz odpovídá starosta obce.
Přijímací středisko bývá zřizováno na všeobecně známé adrese, s dobrou dostupností a možností parkování. Pro Soběslav je to v případě povodní budova kina, v případech "suchých" krizových stavů vstupní hala tělocvičny na stadionu.
V přijímacím středisku je nepřetržitá služba, která je součástí krizového štábu obce. Pracovníci přijímacího střediska provádí evidenci evakuovaných a zajišťují jim náhradní či nouzové ubytování, včetně dopravy. Přítomen je také zdravotník. V přijímacím středisku je možné se poradit, získat pomoc, provést základní hygienické potřeby, dostat informace o poskytování humanitární pomoci apod.
Přijímací středisko obce s rozšířenou působností slouží i pro ostatní obce daného správního území, které z nějakých důvodů nejsou schopné evakuaci svých obyvatel zajistit vlastními silami.