Nostrifikace a uznání rovnocennosti zahraničních vysvědčení, vydaných základními, středními nebo vyššími odbornými školami
Absolvent zahraniční školy, který získal doklad o dosažení základního, středního nebo vyššího odborného vzdělání v zahraniční škole, může požádat příslušný krajský úřad o:
vydání osvědčení o uznání rovnocennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo
rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení v České republice (dále též "nostrifikace").
Každý, kdo úspěšně ukončil základní, střední nebo vyšší odbornou školu v zahraničí, získal doklad o ukončení studia a potřebuje uznat jeho platnost v České republice.
Žádost o uznání dokladu o dosažení zahraničního vzdělání se podává u krajského úřadu (odboru školství), příslušného dle místa vašeho pobytu v České republice.
K žádosti je nutné přiložit:
originál zahraničního vysvědčení nebo jeho úředně ověřenou kopii,
doklad o obsahu a rozsahu vzdělávání absolvovaného v zahraniční škole,
doklad o skutečnosti, že škola je uznána státem (dle jehož právního řádu bylo zahraniční vysvědčení vydáno) za součást jeho vzdělávací soustavy, pokud ze zahraničního vysvědčení tato skutečnost nevyplývá.
Pravost podpisů a otisků razítek na originálu zahraničního vysvědčení a skutečnost, že je škola zřízena a uznána na území státu, kde bylo zahraniční vysvědčení vydáno, musí být ověřena ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo zahraniční škola, a dále příslušným zastupitelským úřadem České republiky (pokud mezinárodní smlouva nestanoví jinak).
Všechny předkládané doklady musí být přeloženy do českého jazyka úředním překladatelem, zapsaným v České republice do seznamu znalců a tlumočníků.
Navštivte odbor školství příslušného krajského úřadu, vyplňte písemnou žádost na předepsaném formuláři, přiložte požadované doklady a zaplaťte správní poplatek za přijetí žádosti ve výši 1 000 Kč.
Na krajském úřadu (odbor školství), který je příslušný dle místa pobytu žadatele v České republice.
Musíte předložit:
osobní průkaz (+ doklad o místě pobytu),
originál nebo úředně ověřenou kopii závěrečného vysvědčení (diplomu) s úředně ověřeným překladem,
doklad o obsahu a rozsahu vzdělávání (tzv. učební plán, tj. seznam vyučovaných předmětů s počtem hodin za každý ročník vzdělávání) s úředně ověřeným překladem,
doklad o skutečnosti, že škola je uznána státem (dle jehož právního řádu bylo zahraniční vysvědčení vydáno) s úředně ověřeným překladem.
Potřebný formulář získáte na příslušném krajském úřadu nebo na internetových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Správní poplatek činí 1 000 Kč.
Lhůta pro vyřízení žádosti se řídí zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů - až 30 dnů po předložení všech potřebných dokladů, popř. po vykonání nostrifikačních zkoušek; ve složitějších případech lze lhůtu prodloužit.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Krajský úřad nostrifikuje pouze doklad o ukončeném stupni vzdělání získaném v zahraniční škole, pokud absolvované studium svým obsahem a rozsahem odpovídá studiu na základní škole, střední škole nebo vyšší odborné škole s obdobným rámcovým vzdělávacím programem v České republice.
V případě, že se obsah a rozsah vzdělání v zahraniční škole odlišuje zčásti, nařídí krajský úřad nostrifikační zkoušku, kterou se ověřuje, zda znalosti a dovednosti žadatele odpovídají cílům a obsahu vzdělávání dle příslušného rámcového vzdělávacího programu v České republice; součástí nostrifikační zkoušky může být i praktická zkouška.
Žadatel, který není státním občanem České republiky, nekoná nostrifikační zkoušku z předmětu český jazyk a literatura.
Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu: nostrifikace20@msmt.cz.
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
Mezinárodní smlouvy o uznávání rovnocennosti dokladů o dosaženém vzdělání, jimiž je Česká republika vázána
Mezinárodní smlouvy o právní pomoci, jimiž je Česká republika vázána
Opravné prostředky jsou dány zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Pokud se obsah a rozsah vzdělání v zahraniční škole (v porovnání s obdobným rámcovým vzdělávacím programem v České republice) podstatně odlišuje, krajský úřad žádost zamítne.
Krajský úřad žádost o nostrifikaci zamítne také v případě, že žadatel nevykoná nostrifikační zkoušku úspěšně.
- Co je legalizace?
Pravost podpisů a otisků razítek na originálech dokladů musí být ověřena ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo škola, která vysvědčení vydala, a příslušným zastupitelským úřadem České republiky (superlegalizace).
Takové úřední ověření se nevyžaduje u dokumentů pocházejících ze zemí, které jsou stranami příslušné mezinárodní smlouvy (bilaterální smlouva o právní pomoci), která odstraňuje požadavek úředního ověření pro zahraniční veřejné listiny.
- Co je Apostille?
Apostille je mezinárodní doložka uznání pravosti dokladu, pomocí níž se zjednodušuje superlegalizace listin.
Kromě výše zmíněných bilaterálních smluv o právní pomoci existuje i mezinárodní mnohostranná dohoda "Úmluva o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin", přijatá v Haagu dne 5. října 1961.
V souvislosti s touto úmluvou došlo k určitému zjednodušení procesu ověřování veřejných listin, jež mají být použity v těch státech, které jsou smluvními státy úmluvy a s nimiž Česká republika nemá sjednáno osvobození od ověřování prostřednictvím dvoustranných mezinárodních smluv.
Zjednodušení v zásadě spočívá v opatření ověřované listiny ověřovací doložkou, tzv. Apostille (čl. 3 odst. 1 a čl. 4 úmluvy); odpadá tedy další ověřování listiny, např. zastupitelským úřadem státu, kde má být listina použita.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy - odbor vzdělávací soustavy
15.04.2015
15.04.2015
Bez časového omezení.
Užitečné informace